מה היא מציאות רבודה, ומה ההבדל בינה לבין מציאות מדומה?

לפני מספר לא רחוק של שנים, במידה שהיינו מציינים בפניכם מושגים שונים כמו – מציאות מדומה, מציאות רבודה, או כיוצא בזאת, כנראה שהראש שלכם ישר היה שולח את עצמו לסרטי מדע בדיוני, כאלה שניתנים לצפייה בטלוויזיה או בבתי הקולנוע השונים. אולם, כיום כבר מדובר על סיטואציה שונה לחלוטין, וכיום מושגים אלה לדוגמת המציאות הרבודה, הם מושגים שנמצאים בשימוש יום יומי של אנשים רבים, ומדובר על דבר אמיתי של ממש. אחת הסוגיות שאנחנו נתקלים בהם לעתים קרובות, זה אנשים שמתבלבלים בין שני מושגים מאוד פופולאריים – מציאות רבודה ומציאות מדומה. בשורות הבאות, ננסה לעשות לכם סדר אחת ולתמיד בסוגיה זו.

מה זה מציאות מדומה?

על פי ההגדרה היבשה, מציאות מדומה, או מציאת מדומה לילדים, היא מציאות אשר על פי ההגדרה שלה שונה לגמרי מהמציאות האמיתית שבה אנחנו חיים. מציאות זו, ניתנת כיום להגשמה באמצעות כלים ומכשירים אלקטרוניים ייעודיים לשם כך, זאת לדוגמת משקפיים או קסדות המשמשות לקיום המציאות המדומה. בעזרת הכלים האלה, ניתן למעשה לקחת טיול במרחב וירטואלי שלא באמת קיים. שימושים אפשריים של מציאות מדומה יכולים להיות – לצאת לטיול על כוכבי לכת, לטייל לצד חיות פרא בג'ונגל, או לטייל בעולם צבעוני שלא קיים במציאות.

מה זה מציאות רבודה?

בשונה מהמציאות המדומה, מציאות רבודה היא המציאות האמיתית שבה אנחנו חיים, זאת כאשר השוני היחידי שבינה לבין המציאות האמיתית, היא שהמציאות הרבודה יוצרת חוויה שנתפסת בתור מציאותית לגמרי, אך למעשה היא אינה קיימת. לדוגמה, ניתן לכוון את מצלמת הטלפון שלנו אל עבר מקום רגיל, לדוגמת הרחוב שלנו, ולצפות בדמויות מצוירות מסתובבות בין האנשים שברחוב.

לסיכום, בעוד מציאות מדומה המכונה גם Virtual Reality הינה מציאות ששונה לגמרי מהמציאות בה אנחנו נמצאים, כלומר היא מדמה משהו אחר לגמרי ופועלת בעזר מחשוב, טכנולוגיות ואביזרים ייעודיים כמו משקפי מציאות מדומה למשל, מציאות רבודה המכונה גם  Augmented Reality היא אותה מציאות בה אנחנו חיים, בסלון, במשרד או במרחב אחר והיא מועצמת באמצעות אמצעים טכנולוגיים.

אותם הבדלים, מייצרים למעשה, סוגים שונים של אפיקים אך אם מסתכלים גם על מה שדומה, מגלים ששתי סוגי המציאויות מייצרות עולמות חדשניים, המפתחים את היצירתיות והדמיון, עוזרים לקדם מגוון של תחומים בחיים שלנו ולייצר המחשות ליצירת חלומות ומימוש סיטואציות רבות.

 

אם אתם מתלבטים לגבי איזו מציאות היא הטובה ביותר עבור קידום, שיווק ופרסום העסק שלכם, מה שאתם בעצם יכולים לעשות הוא להתייעץ עם חברה או שתיים שפועלות בתחום הזה שמכונה מציאות טכנולוגית ובעזרת מומחה לבחור את הטכנולוגיה או הפלטפורמה שיכולה לשרת את המטרות השיווקיות, הפרסומיות והקידומיות על הצד הטוב ביותר.