תסמונת טורט

תסמונת טורט

טיקים הם כמו סוג של שיהוק. אדם הסובל מהם אינו מתכנן אותם ואינו רוצה בהם. לעיתים ניתן לשלוט בהם או לעצור אותם לזמן מה, אך בסופו של דבר הם מתפרצים. אדם עם מצב זה צריך להתייעץ עם רופא או נוירולוג, שהוא רופא מומחה במערכת העצבים, שכן חשוב להבין מה גורם לעווית.

תסמונת טורט היא מצב המשפיע על מערכת העצבים המרכזית של אדם וגורמת לטיקים, שהם פרכוסים, תנועות לא רצוניות או השמעות מילים שאינן הולמות. כדי להיות מאובחן עם תסמונת זו, אדם חייב לחוות לפחות שני טיקים וצלילים המשפיעים על תנועות גופו והתנהגותו.

טיקים הם כמו סוג של שיהוק. אדם הסובל מהם אינו מתכנן אותם ואינו רוצה בהם. לעיתים ניתן לשלוט בהם או לעצור אותם לזמן מה, אך בסופו של דבר הם מתפרצים. אדם עם מצב זה צריך להתייעץ עם רופא או נוירולוג, שהוא רופא מומחה במערכת העצבים, שכן חשוב להבין מה גורם לעווית. מצבים בריאותיים ותרופות מסוימות, למשל, עשויים לגרום לטיקים וילדים רבים סובלים מטיקים הנעלמים בכוחות עצמם לאחר מספר חודשים או שנה.

תסמונת זו היא בחלקה מצב גנטי, כלומר, אדם יורש אותה מהוריו. זוהי אינה מחלה מדבקת. רופאים ומדענים אינם יודעים את הסיבה המדויקת לפרוץ התסמינים, אך מספר נקודות מחקר בודקות את הדרך בה העצבים מתקשרים במוח. נוירוטרנסמיטורים, כימיקלים במוח הנושאים אותות עצביים מתא לתא, עשויים להיות משמעותיים להתרחשות ההפרעה.

האנשים המושפעים מתסמונת טורט

תסמונת זו עשויה להשפיע על אנשים מכל הגזעים והקבוצות האתניות. היא נפוצה יותר בקרב בנים מאשר בנות, וכמעט תמיד מתחילה לפני גיל 18, בדרך כלל בין גילאי חמש ושבע. למרות שילדים עם תסמונת זו יכולים לשפר את מצבם ככל שהם מתבגרים, הם יסבלו תמיד מטיקים רבים. החדשות הטובות הן שמצב זה אינו מתבטא באינטליגנציה ירודה ואינו כרוך בטיפולים רפואיים מסובכים.

לעיתים משולבת תסמונת טורט עם מצבים אחרים, כמו הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD), הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), או בעיות למידה. יתכנו מצבים רבים בהם אנשים סובלים מהפרעות טיקים אחרות, אך אינם מאובחנים עם תסמונת טורט.

הפרעת טיקים

אנשים עם תסמונת טורט סובלים מטיקים מוטוריים וקוליים. טיקים מוטוריים הם תנועות השרירים, כגון מצמוץ, רעד ראש, טלטול זרועות ומשיכות כתפיים. טיקים קוליים הם צלילים אותם משמיע אדם עם התסמונות בקולו, כגון כחכוחים, חרחורים, זמזומים ואף מילים גסות או קללות. אדם עם תסמונת זו סובל לעיתים ממספר סוגי טיקים בו זמנית, העשויים להתרחש בכל שעות היום, למרות שבמצבי ריכוז, עבודה או האזנה למוסיקה, הם מתרחשים פחות או נעלמים לחלוטין.

סוג הטיקים ותדירותם משתנים, והם מחמירים כשאדם נמצא תחת לחץ, כגון לפני מבחן גדול, או במצבי ריגוש או אנרגיה מוגברת, כמו במסיבת יום הולדת או פעילות ספורטיבית. טיקים עשויים להתרחש גם כשאדם ישן, אבל בדרך כלל הם מאטים עד שהם נעלמים לחלוטין, בשלבים העמוקים יותר של השינה.

טיפול בתסמונת טורט

לא קיימת תרופה לתסמונת זו, אך בדרך כלל אין צורך בטיפול. אדם עם הפרעה זו מסוגל להתמודד עם התיקים ולתפקד כרגיל, כמו ללכת לבית הספר ולהשתתף בפעילויות חברתיות. אם הטיקים מקשים על התפקוד, רופא עשוי להמליץ על תרופות.

ייעוץ פסיכולוגי מועיל למצב באופן משמעותי. טורט אינה בעיה פסיכולוגית, אבל פסיכולוג יכול ללמד את המטופל מיומנויות התמודדות והרפיה המסייעות לו. ילדים עם תסמונת טורט עשויים להיות לחוצים ממצבם, ומדריכים וארגונים מקצועיים מסייעים להם ללמוד כיצד לשלוט על הטיקים ולהסביר את התנהגותם לסביבתם.