טיפול בהתמכרות למין

טיפול בהתמכרות למין

קיימות שיטות טיפול שונות להתמכרות למין. מטרת הטיפול אינה התנזרות לכל החיים, אלא הפסקת ההתנהגות הכפייתית, אשר אינה בריאה מבחינה מינית. מאחר ומכור למין מתקשה מאוד להבחין בין מין בריא ושאינו בריא, תכנית הטיפול בדרך כלל מעודדת התנזרות מפעילות מינית בשלב הראשון של הטיפול. תכניות רבות מציעות תקופה של חודשיים עד שלושה חודשים של התנזרות מרצון. בכך יכול המטופל, ביחד עם המטפל, להבין את הגורמים הרגשיים להתמכרותו והנסיבות המעוררות מחשבה מינית והתנהגות מינית כפייתית.

קיימות שיטות טיפול שונות להתמכרות למין. מטרת הטיפול אינה התנזרות לכל החיים, אלא הפסקת ההתנהגות הכפייתית, אשר אינה בריאה מבחינה מינית. מאחר ומכור למין מתקשה מאוד להבחין בין מין בריא ושאינו בריא, תכנית הטיפול בדרך כלל מעודדת התנזרות מפעילות מינית בשלב הראשון של הטיפול.

תכניות רבות מציעות תקופה של חודשיים עד שלושה חודשים של התנזרות מרצון. בכך יכול המטופל, ביחד עם המטפל, להבין את הגורמים הרגשיים להתמכרותו והנסיבות המעוררות מחשבה מינית והתנהגות מינית כפייתית.

התמקדות הטיפול

הטיפול מתמקד בשני נושאים מרכזיים. הראשון מיועד להפרדת האדם מהתנהגות מינית פוגענית, בדרך של הפרדה מפעילות מינית. כדי להצליח במטרה זו, יתכן שיהיה צורך בשהייה במגורים מיוחדים למשך מספר שבועות.

טיפול זה מגן על המטופל משפע דימויים מיניים ומצבים מסוימים הקשורים לאנשים המפעילים את ההתנהגות המינית הכפייתית, ממנה קשה יותר להימנע כאשר לא קיימת תכנית טיפול שיטתית ופיקוח הדוק. לעיתים, סביבת טיפול במסגרת חברתית מספקת תמיכה רוחנית נאותה. הנושא השני הקשה יותר מתמקד באשמה, בבושה ובדיכאון הקשורים להתמכרות למין. נדרשת רמה גבוהה של אמון מצד המטופל במטפל על מנת לעבור דרך תחושות אלו. טיפול באובססיה מינית יכול לערוך זמן רב.

תכנית שנים עשר הצעדים

תכנית זו של מכורים אנונימיים, מיישמת עקרונות זהים לתכניות טיפול אחרות בהתמכרויות. יחד עם זאת, בתכנית זו המטרה היא התנזרות מהתנהגות כפייתית והרסנית מבחינה מינית. באמצעות הודאה בחוסר אונים בנוגע להתמכרות, מבקשים המטופלים סיוע של אלוהים או כוח עליון, לעמוד בצעדים הנדרשים.

המטופלים צריכים להיות מעוניינים בהכרה במסגרת טיפול זו ועליהם להתחייב להשתתף במפגשים באופן קבוע. מכורים רבים הצליחו להשיב לעצמם את האינטימיות במערכות היחסים שלהם לאחר תכנית טיפול זו.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי

גישה זו מתבוננת על הגורמים המפעילים ומחזקים את הפעילות הקשורות להתמכרות המינית ומאתרת שיטות לטיפול בבעיה באופן ממוקד ובתהליך קצר מועד. טיפול זה כולל הקניית כלים למטופל להפסיק את המחשבות המיניות באמצעות חשיבה על משהו אחר; החלפת ההנהגות המינית עם שיטות התנהגות אחרות, כגון פעילות גופנית או עיסוק בפעילויות מהנות אחרות, ומניעת ההישנות של ההתנהגות הממכרת.

טיפול בינאישי

אנשים מכורים למין נושאים לעיתים קרובות מטען רגשי משמעותי. טיפול קלסי בדיבור יכול להועיל להגדלת השליטה העצמית והטיפול בהפרעות מצב רוח הנובעות מטראומות בעבר.

טיפול קבוצתי

טיפול זה מורכב בדרך כלל מטיפול פסיכולוגי מקצועי בתוך קבוצה של שישה עד עשרה מטופלים אחרים. עבודה עם מכורים אחרים מאפשרת לאדם להבין כי בעייתו אינה ייחודית, והטיפול מאפשר לו ללמוד מה עובד ומה אינו עובד, מתוך שיתוף החוויות של חברי הקבוצה, על מנת להתמקד בנקודות החוזק שלו ולטפח את התקווה להבראה.(לקריאה נוספת על טיפול קבוצתי).

פורמט קבוצה הוא אידיאלי להתמודדות במצבים של הכחשה ותירוצים הנפוצים בקרב מכורים. עימות עם מכורים אחרים הוא תהליך רב עוצמה למטופל, שלומד כיצד מצב של הכחשה רק ממשיך את ההתמכרות.

טיפול תרופתי

תרופות נוגדות דיכאון מועילות בטיפול בהתמכרות מינית. בנוסף לטיפול בתסמיני מצב רוח הנפוצים בקרב מכורים למין, התרופות מהוות יתרון בהפחתת האובססיה המינית.