הגורמים שמובילים להתפרצויות זעם

התפרצויות זעם הן התפרצויות רגשיות שפוגשות אנשים רבים במהלך החיים שלהם. התפרצויות אלה, שעשויות להביע מצוקה נפשית כלשהי, והן בסופו של דבר פוגעות בסביבה החיצונית שלנו. בשורות הקרובות, נרחיב עוד על התופעה, מה הם הגורמים השונים שמובילים להתפרצויות זעם, וכיצד ניתן לטפל במקרים שבהם תופעה זו חוזרת ונשנית.

מה הן התפרצויות זעם?

בסופו של דבר, כל בן אדם חווה רגשות של עצבים במהלך החיים שלו. זו היא בדיוק הסיבה לכך שלא פשוט לאבחן את התפרצויות הזעם, בשונה מתסמינים התנהגותיים אחרים, זאת לדוגמת תסמינים שיגיחו לחיינו בעקבות הופעת תסמונת טורט. כאשר אנחנו לא מצליחים להבין מה הן הסיבות להופעת הזעם שלנו, וכאשר אנחנו לא מצליחים בצורה חוזרת ונשנית לשלוט על פרץ עצבים שבוקע מאיתנו, אזי שמדובר על התפרצויות ממשיות של זעם.

מה הם הגורמים?

התקפי זעם, הם התקפים רגשיים אשר מתארים בסופו של דבר פרק זמן בחיים שבו בן אדם מביע כעס חמור אשר יוצא מכלל שליטה. לעתים קרובות, האדם שחווה את התפרצות הזעם יביע חרטה והתנצלות לאחר חלוף ההתקף, התנצלות שחוזרת לאחר כל התפרצות זעם שחולפת. התפרצויות הזעם השונות, מעידות בסופו של דבר על רגש עמוק יותר – לחץ, חרדה, דכאון, או תחושה של אי נוחות שאותו האדם שרוי בה. התקף הזעם, משמש בתור סממן של מצוקה כלשהי. ילדים אשר סובלים מבתים מורכבים, חווים בעצמם מהתופעה בבית דרך ההורים שלהם או דרך האחים הבוגרים שלהם, הסיכויים שגם הם יחוו התפרצויות מאותו סוג עולה. בנוסף, התפרצויות מהסוג הזה יכולות להיווצר גם בשל קשיים רגשיים, קשיים התנהגותיים, בעיות קשב וריכוז, ויסות חושי, ויסות רגשי ועוד.

כיצד ניתן לטפל?

במרב המקרים, אותו האדם שחווה את התקפי הזעם, מצליח לטפל בהתפרצויות הללו בעצמו, או בעזרת הסביבה התומכת שלו. במקרים רבים, כאשר נבחי שהתפרצויות הזעם לא חולפות ויהי מה – מומלץ לגשת לטיפול וסיוע של פסיכולוג מומחה.

ראשית כל, חשוב קודם כל לאבחן את הבעיה. כלומר, להבין מה הסיבה לאותן התפרצויות. לכל ילד או בן אדם שסובל מההתפרצויות הללו, יש סיבות שונות לכך ולכן האבחנה להתאמת טיפול ראוי הנה קריטית. מדובר בתהליך שלם, משהו שלרוב לא ניתן לפתור במפגש אחד או שניים. יש גם ילדים שצריכים ליווי צמוד במסגרת החינוכית בה הם נמצאים כמו למשל ילדים הסובלים מוויסות מסוגים שונים ו/או ילדים עם בעיות רגשיות או התנהגותיות. בכל אופן, כן ניתן לטפל במצב ומומלץ מאוד שלא להזניח אותו, שכן התעלמות או חוסר התייחסות עלולות רק להוביל לכך שהבעיה תחמיר או תגרור בעיות נוספות.