מחלות עור והקשר למצב הנפשי?

אינספור מחקרים נעשו בנושא של הקשר בין הגוף לבין הנפש. כמעט בכולם נמצא קשר ישיר בין השניים. כלומר, כשאנחנו מדוכדכים, עצובים, חסרי אנרגיה, הדבר משפיע באופן ישיר על הגוף הפיזי ולהיפך. כאשר אנחנו מבואסים מהחיים, הגוף שלנו עייף, העור אפור, המערכת החיסונית נחלשת. הפעם בחרנו לדבר על העור ועל איך הקשר הזה בא לידי ביטוי בצורה כל כך מובהקת שמדובר בעור שלנו ובהיווצרותן של מחלות עור. העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, שמהווה 16% ממשקל הגוף הכולל.

הקשר בין בעיות בריאות הנפש למחלות עור

בין רשימת הפונקציות המרשימה ניתן למנות את ההגנה מהעולם הסובב, סיוע בשליטה על טמפרטורת הגוף והגנה על מאזן המים בגוף. במילים אחרות, לעור יש פונקציות רבות שחיוניות לשמירה על גוף בריא, אבל חשוב להבין שיש מחלות עור רבות שאינן קשורות לבריאות הפיזית, אלא לבריאות הנפשית. אתר באתר של העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס תוכלו לקרוא עוד על תסמינים ומצבים בעייתיים הקשורים לעור שלנו.

לעור יש אלפי איברי חישה שמספקים מידע על העולם מסביב, והוא קשור קשר הדוק לחוש המישוש. מגע הוא חלק חשוב בתקשורת, תחושת חיבור לאחרים וליציבות רגשית. חוש המישוש הזה חשוב מרגע הלידה ויישאר כזה לאורך כל החיים. לעתים קרובות, מגע פשוט עם אדם אחר גורם להרגשה טובה יותר במצב של פגיעה פיזית או רגשית.

 

קיימות מספר בעיות בריאות הנפש שעלולות להתרחש לצד הפרעות עור, כולל:

  • דיכאון
  • הפרעה טורדנית כפייתית
  • הפרעות חרדה חברתית
  • הפרעת דחק פוסט טראומטית
  • הפרעה דיסמורפית בגוף
  • הפרעות סומטופורמיות
  • והפרעות שווא.

אנשים שנמצאים במתח רגשי מתאוששים לאט יותר מבעיות עור, והן מחמירות. רגשות שליליים עלולים להשפיע על מערכת החיסון ולגרום לשינויים בתגובה באמצעות דלקות, שמשפיעות על המנגנון של מחלות עור דלקתיות, ולעתים קרובות מחמירות אותן. וזה עוד לא הכול. יש חיבור גם בין המוח לעור. שימו לב:

מצבים מסוימים באים לידי ביטוי בשינויים שנצפים בעור. לכן, בנוסף לשיקוף הבריאות הרגשית, העור עשוי להוות אינדיקטור לרווחה הפיזית. למרות שאנשים עשויים להוציא סכומי כסף משמעותיים על טיפוח העור, לא תמיד הם מקשיבים לסימנים העדינים יותר שהעור משדר.

העור הוא חלק מקו ההגנה הראשון מהעולם החיצון והוא חשוב בתחושת הערך העצמי והרווחה הנפשית. לכן עור גמיש חשוב לגוף ולנפש בריאים, כמו גם משקף את הבריאות והרווחה הכללית.

תחום חדש, אפשרויות טיפול חדשות

במצבים בהם מצבי עור משפיעים על מצבים נפשיים, אתם יכולים בסופו של דבר להתמודד עם בעיות של הערכה עצמית וסטיגמה חברתית, שאם לא מטפלים בהן, עלולות להוביל לדיכאון. במצבי דיכאון או חרדה מאובחנים או הפרעות פסיכולוגיות, טיפול תרופתי מועיל, וכך גם טיפול קוגניטיבי התנהגותי שפועל לשינוי תגובות והתנהגויות. גם אימוני הרפיה מסייעים.

פתרון פוטנציאלי נוסף הוא אימון להיפוך הרגלים. נניח שיש לכם אקנה או אקזמה עם צלקות חמורות, אתם צריכים להיות מודעים לעצמכם ולהתנהגויות אלטרנטיביות שמשפיעות ומסייעות להחלמה.

הבשורה החיובית

קיימים היום מגוון שירותי בריאות לטיפול בעור ולטיפול בבעיות נפשיות. מרפאות מספקות שירות פסיכולוגי ייעודי לאנשים שסובלים מבעיות עור, וניתן לפנות למרפאות לקבלת הסיוע. זהו שירות תמיכה חשוב, שמוביל לשיפור הביטחון של המטופלים.

שירותי בריאות הנפש מיועדים לטיפול בבעיות הפסיכולוגיות שעלולות להיות קשורות לחיים עם מצבי עור, ומאמצי שירותי הטיפול הם רחבים ומקיפים.

לסיכום, קיים קשר ישיר בין הגוף לבין הנפש והעור הוא הוכחה מובהקת לכך. שמרו על הנפש שלכם והעור שלכם יוכיח את זה.