איך סדר וארגון משפיעים על הבריאות הנפשית שלנו?

הבית שלנו הוא סוג של בבואה. בבואה של האדם. כדי שנוכל להתנהל בבית ולקבל מענה לכל הצרכים שלנו, אלה הנפשיים וגם הפיזיים, הבית שלנו צריך להיות מסודר, מאורגן. מחקרים מראים כי סדר וארגון משפיעים על הבריאות שלנו. כלומר, ברגע שהבית שלנו יוצא מאיזון, גם הגוף שלנו יוצא מאיזון ויש קשר ישיר בין השניים. בעוד יש אנשים שכל הזמן שומרים על הבית שלהם מסודר ומאורגן, אצל אחרים, הבלאגן חוגג. הבעייתיות עם בלאגן היא בכך שברגע שהוא מתחיל בקטן, הוא נוטה להתפשט ממקום למקום. בלאגן יכול להשפיע לא רק על הבית, אלא על כל תחום בחיים שלנו.

 

תורת הפאנג שואי

תורת הפאנג שואי עוסקת בתחומים כמו, ארגון, שינוי נכסים ועיצוב מחדש, מעבר דירה וארגונה, טיפוח, אנרגתיות שזורמת בפנים ועוד. לפי היפנים, הבית הוא גופנו השני. הבית מרחיב את מי ומה שאנחנו והוא בעצם מקביל למאפיינים על פיהם אנחנו תופסים את עצמנו. ממש כמו שאנחנו מנקים את הגוף שלנו, מסדרים את הציפורניים והשיער, דואגים לבריאות שלנו, ככה אנחנו צריכים לשמור ולטפח את הבית שלנו. ברגע שבבית שלנו מצטבר אי סדר, הדבר תוקע את האנרגיות. זה נכון גם כאשר הסדר לא נגלה לעין והוא מסתתר בתוך פתרונות אחסון לא חכמים, מתחת למיטות או בתוך ארגזים. בלאגן ללא ספק משפיע על מצבנו הנפשי, על מצבנו הרגשי ועל תהליכים קוגנטיביים. הוא גורם למצבי רוח שליליים להיווצר, ללחץ, לכעס ולאי שקט.

 

מה עושה לנו חוסר סדר וארגון?

בטווח הרחוק, בלאגן מעיד על כך שאנחנו לא מצליחים להביא את החיים שלנו לידי שליטה, לידי איזון. הדבר הזה בעצם מכניס אותנו לתוך לופ של תסכול ואף פוגע בערך הדימוי עצמי שלנו.

 

איך ניתן לשנות את המצב?

כדי שתהיה זרימה טובה של אנרגיה בחיים שלנו, אנחנו רוצים לארגן את הבית מחדש. ברגע שהבית שלנו מסודר, נקי, מאורגן, הכל מתחיל לזרום בכל תחום בחיים שלנו. אם המטבח שלי מסודר, אם התבלינים לפי נושאים או צבעים, המזווה נקי ומאורגן, יהיה לי הרבה יותר קל לבשל. אם אני עובדת על המחשב אבל השולחן שלי מבולגן בטירוף, איך אוכל להתרכז ולעבוד כמו שצריך?. כדי שנוכל להתחיל לארגן ולסדר את הבית בצורה אופטימלית שגם תחזיק מעמד לאורך זמן, עלינו להיות קודם כל מודעים לתהליך.  קודם כל אנחנו צריכים לזהות את מקור הבלאגן ולהבין מאיפה הוא בכלל נובע. לאחר מכן, שווה לעשות סוג של תכנית ובעצם על פיה להתחיל את הסדר. אפשר לרכוש כל מיני פתרונות אחסון שבתוכם נארגן את הדברים שלנו והכי חשוב- להיפטר ממה שלא צריך.

 

טיפים לארגון וסידור

  • עברו חלל חלל – כדאי לעבור חלל חלל בבית שלכם ובעצם להחליט איך אתם רוצים לארגן אותו מחדש. למשל, אם יש בלאגן מטורף בספריית הספרים של הילדים ובמשחקים, כדאי להתמקד דווקא שם. לעומת זאת, אם הבעיה היא דווקא בארונות הבגדים, אפשר למצוא כל מיני פתרונות אחסון לארונות ובתוכם לארגן את הבגדים לפי נושאים כמו חורף מול קיץ, צבעים כהים מול בהירים וכדומה.
  • סדרו בסוף כל יום את הבלאגן שהצטבר – אל תשאירו את הבלאגן ליום שאחרי. אם אתם מזהים שמשהו לא במקום אחרי שעשיתם את הסדר הכללי, סדרו את זה כבר בסוף היום ואל תדחו את הסדר.
  • גם את מה שבפנים – ארגנו גם דברים נסתרים כמו המקרר שלכם, המזווה, תיקיות וקלסרים של מסמכים.