רפואה טבעית כטיפול במחלות נפש

כידוע העולם הולך לכיוון טבעי, בריא יותר, נקי מכימיקלים, נקי מחומרים משמרים, מתהליכים מעובדים. אנחנו רואים את זה במגוון של תחומים כמו תחום הבניה והאדריכלות, תחומי המדע, התחבורה, התעופה וגם בכל מה שקשור לעולם רפואה טבעית. למעשה, ניתן לטפל באמצעות רפואה אלטרנטיבית או בשמה השני רפואה משלימה בקשת רחבה של בעיות רפואיות לרבות בעיות שינה, דלקות, מחלות כרוניות, רמות גבוהות של סוכרים ושומנים בדם, השמנה ועוד. העניין הוא שאם עד לפני מספר שני לא היו בטוחים כי רפואה זו יעילה גם למצבים רגשיים ונפשיים, היום בהחלט ניתן לראות מגמה של שיפור גם בנושא זה.

 

אז מה הקשר בין פסיכיאטריה לטיפול טבעי?

למעשה, בעשור האחרון הרפואה המודרנית הגדילה באופן ניכר את ההסתכלות שלה על מחלות ובעיות הקשורות לנפש. עד אז המחלות הללו היו מתוחמות בצמצום רב. המודעות בנושא עולה גם היא כאשר המטרה היא להימנע ממצבים בהם מטופלים מגיעים לסוג של תלות מוחלטת בתרופות ובטיפולים פסיכיאטרים. היום ידוע כי יש תרופות שלמעשה יכולות לשנות לגמרי את האישיות של האדם המטופל בהן ולגמור לו לנזקים חמורים. לכן העולם הולך לכיוונים אחרים ולטיפולים באמצעות צמחי מרפא הן למצבים קיצוניים כמו סכיזופרניה והן למצבים פחות קיצוניים כמו התקפי חרדה ודיכאון.

 

 

טיפול טבעי בדיכאון

מדובר באחת ההפרעות הכי שכיחות בעולם המערבי המודרני. למעלה מ-15% מהאוכלוסיה הכלל עולמית סובלת מהפרעת דיכאון חלקית, מלאה, פשוטה או מורכבת. אם מתייחסים לדיכאון קליני מבינים כי הדבר גורם לשינויים קיצוניים במצב הרוח בהם האדם חווה אובדן שליטה ממשי. הפרעת הדיכאון באה לידי ביטוי בתסמינים מנטלים, פיזיים, התנהגותיים הפוגעים באיכות החיים של האדם ובתפקודיו הפיזיים והמנטליים. אדם הסובל מדיכאון מתקשה להתרכז, חווה עייפות וחוסר אנרגיה, רגשות אשמה חמורים, אומללות ועצב כרוני. דיכאון יכול להיגרם כתוצאה מהמון סיבות חלקן ביולוגיות, חלקן גנטיות וחלקן סביבתיות. למעשה, ניתן לטפל בדיכאון באמצעות צמחי מרפא מרגיעים ונוגדי דיכאון לצד שימוש באמצעי טיפול נוספים הלקוחים מהרפואה הסינית כמו טווינא ודיקור סיני. הרעיון הוא להסתכל על האדם בתור מכלול, הגוף והנפש קשורים זה בזה ולכן טיפולים מהסוג הזה, נותנים מענה מלא גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הרגשי.

 

טיפול טבעי בחרדה

חרדה הרבה פעמים נקשרת לסובלים מדיכאון אך יש חשיבות רבה להפרדה ביניהם. אדם החווה חרדה מרגיש אי שקט מאוד גדול, הוא חווה מתחים חזקים ובעצם חלק מאוד גדול מהיממה נמצא תחת דאגה. מאוד חשוב לעשות הבחנה בין חרדה לבין פחד. בעוד הפחד הוא רגש טבעי ולגיטימי, חרדה היא רגש שלילי שלרוב מופיע מסכנה שתתקיים בעתיד ואין לה שום קשר לגירוי חיצוני. מדובר בתוצאה של מצב שאין לנו יכולת לשלוט בו. יש כל מיני סוגים של חרדה כמו חרדה מטיסות, חרדה ממקומות הומי הדם, חרדה מקהל, חרדה ממבחנים וגם כאן חשוב לעשות הבחנה בין חרדה לבין לחץ.

 

איך מתבצע הטיפול?

ראשית כל חשוב לעבור אבחנה אצל מטפל מוסמך. זה יכול להיות מטפל ברפואה סינית או מטפל ברפואה טבעית, העיקר שהאבחנה תהיה סופר מדויקת ורלוונטית למצב ממנו אתם סובלים. בנוסף, לאחר מכן חשוב שיותאם עבורכם טיפול ספיציפי וסופר מדויק בהתאם לבעיה שאובחנה, בהתאם למצב שלה וכמובן בהתאם למצבכם הפיזי והנפשי. ניתן כאמור לקבוע טיפול ספיציפי כמו למשל טיפול בצמחי מרפא או לבחור דווקא בטיפול משולב שהרבה פעמים יהיה יעיל ואפקטיבי יותר לטווח הרחוק.