שגעון גדלות: נרקסיזם

megalomania

כאשר אדם מספר כי אלוהים מינה אותו להיות שליח עלי אדמות, זה בדרך כלל אומר שהוא יהיר ביותר, ומומלץ לו לשקול טיפול פסיכולוגי על מנת להיות חסין מפני פגיעות חמורות. המונח 'תסביך אלוהים' (קרוי גם "שגעון גדלות", "הפרעת אישיות נרקסיסטית" ) הוא סלנג אשר מצביע על כך כי אדם מתנהג כאילו הוא אלוהים. מונח זה משמש כהתייחסות לאנשים שמתנהגים כאילו שהם עליונים על אנשים אחרים. למרות שמונח זה אינו רפואי ואינו כלול במדריך האבחוני הסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM), הוא קשור לעיתים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD).

"כשאתה מדבר עם אלוהים, אתה דתי. כשאלוהים מדבר איתך, אתה פסיכופט" – יו לורי.

(בתמונה: יו לורי בתפקיד האוס)

כאשר אדם מספר כי אלוהים מינה אותו להיות שליח עלי אדמות, זה בדרך כלל אומר שהוא יהיר ביותר, ומומלץ לו לשקול טיפול פסיכולוגי על מנת להיות חסין מפני פגיעות חמורות. המונח 'תסביך אלוהים' (קרוי גם "שגעון גדלות", "הפרעת אישיות נרקסיסטית" ) הוא סלנג אשר מצביע על כך כי אדם מתנהג כאילו הוא אלוהים.

מונח זה משמש כהתייחסות לאנשים שמתנהגים כאילו שהם עליונים על אנשים אחרים. למרות שמונח זה אינו רפואי ואינו כלול במדריך האבחוני הסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM), הוא קשור לעיתים עם הפרעת אישיות נרקיסיסטית (NPD).

מאפייני ההפרעה

לא קיימת הגדרה ספציפית למונח 'תסביך אלוהים', אך קיימים מאפיינים מסוימים הנפוצים בקרב אנשים הסובלים מהתופעה. מאפיינים אלו כוללים יהירות, בריונות או הפעלת מניפולציה על הסביבה. הם בדרך כלל שיפוטיים ומאמינים כי הם אף פעם אינם טועים.

אדם עם תסביך זה עלול אף לכעוס כאשר דברים אינם מסתדרים בדרכו, הוא עשוי להיות גרוע בתקשורת בינאישית ואינו פתוח לביקורת. הוא עלול אף לנסות להפעיל השפעה רבה בנושאים שונים או להתענג על תחושת כוח, סמכות או שליטה. יחד עם זאת, הצגה מועטת של חלק ממאפיינים אלו, במצבים מסוימים, אינה מעידה על תסביך אלוהות.

למרות שהתנהגות זו מאופיינת בחוסר בלתי מתפשר של אמפתיה, מאפיין זה מחוויר בהשוואה לזלזול הגלוי ולבוז כלפי כל בני האדם האחרים, שאינם עשירים או חזקים. אנשים עם תסביך זה באמת רואים את הסביבה שאינה שווה להם כנחותה.

התסביך נפוץ יותר במקצועות מסוימים

אנשים במקצועות מסוימים, לרוב מואשמים כי הם בעלי שגעון גדלות. בין המקצועות הנפוצים ביותר ניתן למצוא רופאים, מנתחים, עורכי דין, פוליטיקאים ומנהלים. מקצועות אלו דורשים מידה רבה של ידע או מיומנות, וכרוכים בהפעלת השפעה או סמכות על אנשים אחרים. במקרים רבים, אנשים יפתחו תסביך זה רק לאחר קבלת כוח, ובכך נותנים תוקף לביטוי העתיק: 'כוח משחית'.

למרות שהפרעה זו אינה זהה לתסביך אלוהות, קיימים מספר קווי דמיון בין שתי ההפרעות, כגון הצגה מנופחת של עצמיות האדם, חוסר אמפתיה כלפי אחרים ותגובה כועסת לביקורת. אדם עם הפרעת נרקיסיסטיות עשוי אף לקנא בקלות ולנצל אחרים.

הערכה עצמית

למרות הפגנת העליונות וההתנהגות הנרקיסיסטית, פסיכואנליטיקאים רבים מאמינים כי ההערכה העצמית האמיתית של אנשים הסובלים מתסביך אלוהות, היא שבירה ועדינה ביותר. הערכתם העצמית מותנית באישור ותשומת לב מהסביבה.

רגישות זו עשויה להיות המניע שלהם להתנהג בגסות, היות וכאשר הם חשים מאוימים או נדחקים לשוליים, הם עלולים להתפרץ. הם אינם נמצאים במגע מספיק עם הכאב הפנימי שלהם, והתנהגותם העליונה יוצאת הדופן, מגנה עליהם מפני פגיעות. בנוסף, יתכן שאנשים יתקשו להכיר בכך כי הם סובלים מתסביך זה, והם עלולים לפרש הצעות לעזרה כאמירות ביקורתיות שנועדו לערער אותם.