א - ב - ג - ד - ה - ז - ח - ט - ל - מ - נ - ס - ע - פ - ק - ר - ת

פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית

שיטת טיפול פילוסופית העוסקת בקונפליקטים של המוח, החופש, האחריות הנלווית לחיים, בידוד קיומי ומשמעות הקיום.

פסיכותרפיה קצרת מועד אינטנסיבית

שיטת טיפול ייחודית המאפשרת פתרון מהיר להפרעות נפשיות בספקטרום נרחב.

פגיעה עצמית

מצב בו אדם מבצע נזק או פגיעה מכוונת בגופו. בדרך כלל מבוצעת פעולה זו כדרך של התמודדות עם מצב מכריע או הבעת מצוקה רגשית משמעותית. בביצוע פעולה זו, אדם חש ברמה מסוימת כי בכוונתו למות. ליותר ממחצית האנשים המתים בהתאבדות יש היסטוריה של פגיעה עצמית.

פוביה

פחד עצום ובלתי סביר מפני אובייקט או מצב המהווה סכנה אמיתית מועטת, אך מעורר חרדה והימנעות. בניגוד לחרדה הקצרה, פוביה נותרת לטווח הארוך, גורמת לתגובות פיסיות ופסיכולוגיות אינטנסיביות, ועשויה להשפיע על יכולת התפקוד הרגילה בעבודה או במפגשים חברתיים.

פסיכואנליזה

קבוצת תאוריות פסיכולוגיות ושיטות טיפול, שנוצרו על ידי הרופא האוסטרי זיגמונד פרויד, ונובעות בחלקן מעבודתו הקלינית של יוס ברויאר ואחרים

פסיכולוגיה חברתית

הדרך בה מחשבות של אנשים, רגשות והתנהגויות מושפעות בפועל, בדמיון או משתמעות בנוכחות אחרת של המחקר המדעי.

פסיכולוגיה חיובית

ענף של פסיכולוגיה המשתמש בהבנה מדעית והתערבות יעילה לסייע בהשגת חיים משביעי רצון, ולא בטיפול במחלת נפש.

פסיכולוגיית האגו

מודל פסיכואנליזה המושרש במודל האגו, האני העליון המבני של המוח, על פי זיגמונד פרויד. כשאדם מקיים מגעים עם העולם החיצון, הוא מגיב גם לכוחות פנימיים.

פרפקציוניזם

תכונת אישיות המאופיינת בחתירת אדם לשלמות וקביעת סטנדרטים גבוהים מידי לביצועיים, בליווי הערכות עצמיות ביקורתיות מידי וחששות בנוגע להערכות אחרים. מצב זה נתפס בעיקר כרב ממדי אופייני, ופסיכולוגים מסכימים שיש לו היבטים חיוביים ושליליים רבים.

פדופיליה

הפרעה פסיכיאטרית שבמהלכה מבוגר או מתבגר חווה משיכה מינית עיקרית או בלעדית לילדים טרם גיל ההתבגרות, בדרך כלל בני 11 או צעירים יותר. כאבחנה רפואית, הקריטריונים הפרטניים להפרעה מופנים כלפי ילדים בטרום גיל ההתבגרות.

פוביה ספציפית

אנשים עם הפרעה זו חווים תגובות פחד חזקות שאינן רציונליות, ומשקיעים מאמצים מרובים להימנע ממקומות, מצבים או אובייקטים נפוצים הקשורים לפוביה שלהם, למרות שהם יודעים שלא קיימים בהם איום או סכנה ממשיים. הפחד אינו הגיוני, אך הם חשים חסרי אונים לעצור אותו.

פסיכולוגיה

חקר המוח וההתנהגות. זוהי דיסציפלינה אקדמית ומדע מיושם המבקש להבין יחידים וקבוצות באמצעות קביעת עקרונות כלליים וחקירת מקרים פרטניים.

פחדים אצל ילדים

התמודדות עם חרדות מכינה ילדים צעירים להתמודד עם החוויות המטרידות והמצבים המאתגרים של החיים.

פסיכולוגיה התפתחותית

המחקר המדעי המתאר כיצד ומדוע משתנים אנשים במהלך חייהם. במקור נוצר שדה זה לטיפול בתינוקות וילדים, והורחב כדי לכלול טיפול במתבגרים, להבין את התפתחות המתבגרים, המזדקנים, וכל תוחלת החיים.

פסיכותרפיה

השימוש בשיטות פסיכולוגיות, במיוחד המבוססות על אינטראקציה אישית רגילה, כדי לסייע בשינויים ולהתגבר על בעיות בשיטות הרצויות.

פסיכותרפיה קיומית

שיטת טיפול פילוסופית הפועלת על האמונה לפיה הסכסוך הפנימי נובע מעימות עם הקיום. ארווין יאלום פיתח מושג זה לראשונה, בהקשר של חופש והאחריות הנלווית לו, בידוד קיומי, ובסופו של דבר המשמעות.

פסיכותרפיה הוליסטית

שיטה העוסקת באדם הפיסי, הנפשי, הרוחני, הרגשי ובכללותו. כצורת ריפוי, פסיכותרפיה הוליסטית שואפת לטפל בתסמיני מצוקה נפשית ורגשית הנובעים מחרדה, דיכאון, ובעיות רגשיות אחרות.