מחלות נפש סוגים וטיפולים

מצבים נפשיים או פסיכיאטריים שכיחים בקרב אנשים בכל הגילאים, ובמקרים רבים הם עוברים במשפחות משום שיש כאן גורם מהותי של נטייה גנטית. מחלות נפש סוגים נפוצים ביותר הם דיכאון, חרדה והפרעה דו קוטבית. מחלות אלו ואחרות שדומות להן, מפריעות למחשבות, לרגשות ולהתנהגויות של הסובלים מהן. יש כל מיני טריגרים שיכולים לעודד מצבים נפשיים שונים כמו גורמים סביבתיים, טראומות אותן האדם חווה במהלך חייו, התעללויות וכיוצא בזה. בשורות הבאות נציג בפניכם כיצד נהוג לטפל בצורה המיטבית במחלות נפשי מסוגים שונים.

מחלות נפש הדרך לבריאות משופרת

אבחון מצב נפשי עשוי להלחיץ, אבל יש תקווה. קיימים מגוון טיפולים זמינים למצבי בריאות הנפש, כמו למשל הוסטלים לנפגעי נפש, או טיפולים פסיכיאטריים ופסיכולוגים בשיטות שונות, כך שאל תחששו לבקש סיוע. לעתים, המצב לא חמור דיו כדי לפנות לפסכיאטר ויש כל מיני טיפולים, חלקם טבעיים, חלקם באמצעות מטפלים מוכשרים המאפשרים לסייע לאדם הסובל מהבעיה ולשפר את מצבו בצורה ניכרת.

קיימים מספר סוגי טיפולים בבעיות נפשיות. הם כוללים:

פסיכותרפיה או ייעוץ

שיטה זו נקראת גם טיפול בדיבור, ונחשבת לטיפול הנפוץ ביותר להפרעות נפשיות. הטיפול כרוך בשיחה על הבעיות עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. קיימים סוגים רבי של טיפולים בשיחות. חלק מהטפולים הנפוצים כוללים טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול התנהגותי דיאלקטי.

טיפול בשיחות מתבצע ברוב המקרים במפגשים של אחד על אחד, ועשוי גם להתבצע במסגרת קבוצתית או משפחתית. טיפול פרטני וקבוצתי מועיל לסוגים רבים של מחלות נפש, כולל למטופלים שאין להם מצב נפשי והם פשוט עוברים מצבי חיים מאתגרים, כמו למשל אבל, גירושין, או אובדן מכל סוג.

תרופות מרשם

טיפול תרופתי הוא שיטת טיפול פופולרית נוספת. תרופות להפרעות נפשיות משנות כימיקלים במוח שמעורבים ברגשות ובדפוסי חשיבה. תרופות אינן מרפאות מצבים פסיכיאטריים או בעיות בריאותיות, אבל הן משפרות את הסימפטומים.

הן הופכות טיפולים אחרים, כגון ייעוץ, ליעילים יותר. קיימים סוגים רבים ושונים של תרופות מרשם זמינות שפועלות באופנים שונים, והרופא ימליץ על התרופות המתאימות, עם הסבר על תופעות הלוואי של כל תרופה.

קבוצות תמיכה

סיוע עצמי וקבוצות תמיכה מסייעים בקבלת תובנות לגבי המצב הנפשי. שיטות טיפול אלו מספקות חברויות, תמיכה, משאבי וטיפים לגבי האופן בו ניתן לחיות עם מצב נפשי.

גישות אלו גם מסייעות להתמודדות עם תחושות הבידוד שלעתים קרובות מתלוות למצבי בריאות הנפש.

טיפולים אחרים

קיימים סוגים רבים של טיפולים שאנשים משתמשים בהם כדי להתמודד עם בעיות נפשיות. אלה יכולים לכלול פעילות גופנית או יוגה, או טיפולים יצירתיים.

אלו טיפולים שמתבצעים תוך שימוש באמצעים לביטוי יצירתי, וכוללים שימוש באמנות, מוסיקה, תנועה או כתיבה.

ECT או טיפול אחר בגירוי מוחי

טיפול בעוויתות חשמליות הוא הליך בטוח ששולח זרמים חשמליים למוח. הטיפול גורם לשינויים במוח שמשפרים ואף הופכים תסמינים מטרידים.

טיפול זה וגישות אחרות של טיפולי גירוי מוחי משמשים לעתים קרובות כאשר סוגים אחרים של טיפולים לא עבדו.

תוכנית טיפול בבית חולים או בהוסטלים לנפגעי נפש

בחלק מהמקרים, בעיות בריאות הנפש מחמירות כל כך עד שהמטופלים זקוקים לטיפול בבית חולים או לתוכנית ארוכת טווח במסגרת הוסטלים לנפגעי נפש.

הצורך במסגרות טיפול אלו מתעורר כשהמטופלים אינם מסוגלים לטפל בעצמם, או כאשר הם בסכנה לפגוע בעצמם או באחרים.

אחד הדברים הכי חשובים בהיבט של מחלות נפשיות הוא הזיהוי המוקדם של הבעיה והתאמת טיפול ראוי ומתאים.