קרניזם

הבנת הסיבות בגללן אנשים אוכלים בעלי חיים מסוימים, ומטפחים ומגדלים באהבה בעלי חיים אחרים כחיות מחמד.

זוהי האמונה, או האידיאולוגיה, על פיה אנשים צריכים לאכול בעלי חיים מסוימים. קרניזם הוא בעצם ההפך מטבעונות. 'Carn' פירושו בשר ו'ism' פירושו מערכת אמונות. רוב האנשים אוכלים בעלי חיים כנתון ולא מתוך בחירה.

בתרבויות אכילת בשר ברחבי העולם, אנשים בדרך כלל אינם חושבים על הסיבה בגללה הם מוצאים את בשר בעלי חיים מסוימים כבלתי ניתנים לאכילה, לעומת בשר בעלי חיים אחרים אותם הם מוצאים כמעורר תיאבון, או מדוע הם אוכלים בכלל בעלי חיים. אך כאשר אכילת בעלי חיים אינה הכרח להישרדות, כפי שמתרחש ברוב המקומות בעולם היום, זוהי בחירה, והבחירות נובעות תמיד מאמונות.

מונחים קשורים:           

מבוא לקרניזם על פי ד"ר מלאני ג'וי. מחברת הספר 'מדוע אנו אוהבים כלבים, אוכלים חזירים, ולובשים פרוות'. ד"ר ג'וי יצאה בקיץ 2015 למסע הרצאות המבוססות על ספרה. מאמר זה מספק את המידע אודות הספר, המושג קרניזם, וכיצד ניתן לממש תפיסת חיים חדשה זו. ד"ר ג'וי פרסמה גם מאמר העוסק בהבנת הדומיננטיות של בעלי החיים, האכילה הנרטיבית, והעצמת השינוי החברתי.

מדוע אנו אוהבים כלבים. בספר פורץ הדרך 'למה אנו אוהבים כלבים, אוכלים חזירים ולובשים פרוות', ד"ר מלאני ג'וי בוחנת את המערכת הבלתי נראית המעצבת את תפיסת אכילת הבשר. כך שבעוד שאנשים אוהבים בעלי חיים מסוימים ואוכלים אחרים מבלי לדעת למה, היא מכנה התנהגות זו 'קרניזם'. זוהי מערכת אמונות המאפשרת בחירה סלקטיבית של בעלי חיים לאכילה או לגידול כחיית שעשועים, ובחירה זו מבוססת על מנגנונים פסיכולוגיים וחברתיים מורכבים.

באותו נושא