נרקיסיזם

המרדף אחר סיפוק מהיר או הערצה אגואיסטית של תכונות האדם עצמו. טווח מקור ההפרעה הוא מהמיתולוגיה היוונית, שבה הנרקיס הצעיר התאהב בדמותו שלו שהשתקפה בבריכת מים. נרקיסיזם הוא מושג בתיאוריה הפסיכואנליטית, אשר הוצגה במאמר של זיגמונד פרויד.

המרדף אחר סיפוק מהיר או הערצה אגואיסטית של תכונות האדם עצמו. טווח מקור ההפרעה הוא מהמיתולוגיה היוונית, שבה הנרקיס הצעיר התאהב בדמותו שלו שהשתקפה בבריכת מים. נרקיסיזם הוא מושג בתיאוריה הפסיכואנליטית, אשר הוצגה במאמר של זיגמונד פרויד. האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית מסווגת הפרעת אישיות נרקיסיסטית במדריך לאבחון הסטטיסטי של הפרעות נפשיות מאז 1968, כמושג ההיסטורי של מגלומניה.

מונחים קשורים:           

חיים עם נרקיסיסט. תכונות האישיות הקשורות לנרקיסיזם עשויות להפוך את החיים של אנשים בסביבת הנרקיסיסט לקשים ביותר. נרקיסיסטים הם אנשים תובעניים ואגוצנטריים. הם עשויים אף להתנער מחובותיהם, מתוך אמונה כי מטלות יומיומיות הן למטה מכבודם. הם חסרי אמפתיה לאחרים, אינם מעוניינים באמת לשמוע את נקודות המבט האחרות משלהם, דורשים כל הזמן הערצה, מהווים מקור עומס על הקרובים והיקרים להם, ולא ניתן להעניק להם מספיק תשומת לב או שבחים.

נרקיסיזם ואמפתיה. מאמר זה מפרט ממצאי מחקר של חוקרים באוניברסיטת סארי ובאוניברסיטת סאות'המפטון, שביקשו לחקור את שאלת האמפתיה בקרב נרקיסיסטים, ואף לברר אם ניתן לשנות התנהגות זו.

תסמיני נרקיסיזם. הפרעה זו היא הפרעת אישיות המאופיינת ברגשות והתנהגות באופנים חברתיים מעיקים, הגבלת היכולת לתפקד במערכות יחסים ובתחומי אחרים בחיים כגון בעבודה או בלימודים.

הצגת הנרקיסיזם. מאמר המפרט את גישת זיגמונד פרויד לנרקיסיזם בהקשר של פסיכוזות נלוות.

באותו נושא