הפרעה סכיזואפקטיבית

מצב שבו אדם חווה שילוב תסמיני סכיזופרניה, כגון הזיות או מחשבות שווא, ותסמיני הפרעת מצב רוח, כגון מאני או דיכאון. ללא טיפול, אנשים עם הפרעה זו עלולים לחוות חיי בדידות וקושי בהחזקת עבודה או לימודים. לחילופין, הם עשויים להסתמך בכבדות על המשפחה או לחיות בסביבות חיים נתמכות, כגון בתים קבוצתיים.

מצב שבו אדם חווה שילוב תסמיני סכיזופרניה, כגון הזיות או מחשבות שווא, ותסמיני הפרעת מצב רוח, כגון מאני או דיכאון. ללא טיפול, אנשים עם הפרעה זו עלולים לחוות חיי בדידות וקושי בהחזקת עבודה או לימודים. לחילופין, הם עשויים להסתמך בכבדות על המשפחה או לחיות בסביבות חיים נתמכות, כגון בתים קבוצתיים. טיפול מסייע בהתמודדות עם התסמינים ושיפור איכות החיים של אנשים עם הפרעה זו.

מונחים קשורים:           

סוגי הפרעה סכיזואפקטיבית. קיימים שני סוגים של הפרעה זו: סוג דו קוטבי וסוג דיכאון. הסוג הדו קוטבי מאופיין בהתקף אחד לפחות של מאניה. סוג הדיכאון כרוך בדיכאון מג'ורי כחלק מהפרעת מצב רוח בלבד. מאמר זה מפרט את סוגי ההפרעה הקשורים.

תסמיני הפרעה סכיזואפקטיבת. התסמינים משתנים מאד לאדם. חלק מהאנשים חווים תסמינים פסיכוטיים, כגון הזיות או מחשבות שווא, כמו גם הפרעה במצב הרוח, דיכאון מסוג הפרעה דו קוטבית, או דיכאון קליני.

הפרעה סכיזואפקטיבית ונישואין. אין זה קל להיות נשוי לאדם עם הפרעה זו, המאופיינת במשברים חוזרים ונשנים הנגרמים כתוצאה מההפרעה. דרושה סבלנות והכלה. מאמר זה מפרט את שיטות ההתמודדות לאנשים הנמצאים בזוגיות עם אדם הסובל מהפרעה זו.

הגורמים להפרעה סכיזואפקטיבית. בעוד שהגורם המדויק להפרעה זו אינו ידוע, חוקרים מאמינים כי גורמים גנטיים, ביוכימיים וסביבתיים מעורבים בהתעוררותה.

טיפול בהפרעה סכיזואפקטיבית. הפרעה זו מטופלת באופן הטוב ביותר עם פסיכותרפיה וטיפול תרופתי מתאים. ההפרעה כוללת הפרעת מחשבה והפרעה במצב הרוח, ושילוב הפרעות אלו עשוי להקשות במיוחד על הטיפול, היות והאדם עשוי להיות מדוכא ואובדני מאוד, אבל לסרב לקחת תרופות בגלל פחד או פרנויה, שהם תסמיני הפרעת מחשבה שאינם רציונליים.

באותו נושא