אבל ומלנכוליה

הבנת ההבדלים בין שני המושגים, מבחינת ההשפעות הפסיכולוגיות.

מונח זה נטבע על ידי זיגמונד פרויד בשנת 1917. הוא הניח כי שני מונחים אלו מתארים תגובות זהות אך נבדלות לאובדן. באבל, אדם עוסק בצער בעקבות אובדן של אדם או אובייקט פרטני אהוב, ותהליך זה מתרחש בתודעה. במלנכוליה, אדם מתאבל על אובדן ומסוגל לזהותו באופן מלא, ובכך תהליך זה מתרחש במוח הלא מודע. האבל נחשב לתהליך בריא וטבעי בעקבות אובדן, ואילו מלנכוליה נחשבת לתופעה פתולוגית.

מונחים קשורים:

צער. רגש או תחושה אינטנסיביים יותר מעצב רגיל. מאמר זה מפרט את היבטי הצער, מאפייניו, והימשכותו, להבדיל מאומללות. במונחים של יחס, ניתן להגדיר צער כחצי הדרך בין עצב, קבלה, מצוקה, או חוסר קבלה.

תודעה. זהו אחד התחומים החשובים והמביכים ביותר בפילוסופיה. המונח נגזר במקור מהמילה הלטינית קון (עם) ו-Scrie (לדעת). זהו הרעיון העכשווי הנפוץ ביותר של מצב נפשי מודע שנתפס על ידי תומאס נייגל בשנת 1974. מאמר זה מתמקד בתיאוריות ותפיסות תודעה מערביות, במיוחד כפי שנמצאו בפילוסופיה האנליטית העכשווית של המוח.

המוח הלא מודע. זיגמונד פרויד היה אחראי על הביצוע הפופולארי של רעיון ההכרה לעומת הלא מודע, וזו נחשבה כאחת מתרומותיו העיקריות לפסיכולוגיה. מאמר זה מתאר את שכבות המוח האנושי, וזיהוי שלושת האזורים הנפרדים בו.

מלנכוליה ביצירה. מאמר על תרומת תהליך אבל וחווית מלנכוליה להעצמת יצירה אמנותית.

התמודדות עם משברי חיים. טיפול פסיכולוגי לאבל ואובדן,

 

באותו נושא