התמודדות עם פחד טיסה

פחד טיסה

התגברות על פחד מטיסה כרוכה באומץ ותרגול רבים. אך עם הטיפול המתאים, ניתן להתגבר על החרדה ולחוש את אחד ההישגים המשמעותיים ביותר בחיים. פחדים מטיסה מופעלים באמצעות גירויים, שהם מחשבות, דימויים, תחושות וזיכרונות הגורמים לפחד. אדם הרגיש לתחושות גופניות מסוימות, עלול לחשוש ממערבולת אוויר הכרוכה בהמראה ובנחיתה, ואדם החושש מגבהים עלול להיבהל מהחשיבה על הימצאות במצב של קילומטרים רבים מעל פני הקרקע.

התגברות על פחד מטיסה כרוכה באומץ ותרגול רבים. אך עם הטיפול המתאים, ניתן להתגבר על החרדה ולחוש את אחד ההישגים המשמעותיים ביותר בחיים.

פוביה היא פחד עז שהוא מעבר לכל פרופורציית הסכנה הממשית, ובפחד מטיסה, הפוביה רלוונטית במיוחד. רוב האנשים החרדים מטיסה מסכימים כי טיסה היא מצב בטוח בדרך כלל, אך הם עדיין פוחדים. הם מתקשים ליישב את הפחד שלהם עם נתונים סטטיסטיים של בטיחות. למרות שהם יודעים כי הפוביה שלהם אינה הגיונית, הם עדיין אינם מסוגלים לבודד את ההיגיון על מנת להתגבר על הפחד.

הבנת הגירויים לפחד

פחדים מטיסה מופעלים באמצעות גירויים, שהם מחשבות, דימויים, תחושות וזיכרונות הגורמים לפחד. אדם הרגיש לתחושות גופניות מסוימות, עלול לחשוש ממערבולת אוויר הכרוכה בהמראה ובנחיתה, ואדם החושש מגבהים עלול להיבהל מהחשיבה על הימצאות במצב של קילומטרים רבים מעל פני הקרקע.

רשימת הגורמים לפחד היא ארוכה: מערבולות אוויר, המראות, נחיתות, טרור, התרסקויות, חרדות חברתיות או המרחק מהבית, שריפה, מחלה המתפשטת דרך מערכת מיזוג האוויר, שימוש בשירותים או אלימות על המטוס. אחרים חווים "תחושה רעה מקדימה" לפני הטיסה, והם חוששים שהחרדות שלהם יתממשו באופן כלשהו ויהפכו לאסון אמיתי.

מאחורי הפוביות והפחד

בדרך כלל, אנשים חווים פאניקה בלתי צפויה תוך כדי טיסה, ובהמשך הם חוששים מתופעות מפחידות יותר אשר עלולות להתרחש בטיסתם הבאה. בהלות אלו מופיעות בדרך כלל בין גילאי 17-34, בסביבות הזמן בו מתרחש שינוי משמעותי בחיים כגון לידה, מוות, נישואין, גירושין או סיום לימודים. מסיבה זו, אנשים עם פוביית טיסה תוהים לעיתים קרובות מדוע בעבר היו מסוגלים לטוס בנוחות. אך למעשה, מעט מאוד מפחדי הטיסה מקורם בעבר של טראומת טיסה אמיתית.

אלמנטים של טיפול מוצלח

הטיפול המוצלח להתגברות על פוביות הוא חשיפה לגורמים הפעילים את החרדה. חשוב לציין, כי הימנעות שמחזיקה את הפוביה, משבשת את החיים באופן אינטנסיבי.

בפחד טיסה, לחרדה המקדימה קיים מרכיב עצום. כל טיפול מוצלח יסייע למטופל להתמודד עם החרדה המקדימה, ימנע ממנו להימנע באופן מכוון מטיסות וימנע ממנו לבטל אותם. בנוסף, כמובן, יסייע הטיפול להתמודדות במהלך הטיסה.

טיפולים חדשים יותר להתמודדות עם פחד מטיסה כרוכים בשיטות קלסיות של טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT), המותאם לטיסה. הטיפול כולל טכניקות להתמודדות עם חרדה, כגון נשימה סרעפתית המשמשת בזמן הטיסה. אנשים הרגישים לתחושות גופניות במהלך ההמראה, הנחיתה או מצב של מערבולות אוויר בזמן הטיסה, לומדים כיצד לשנות את חשיבתם והתנהגותם במצבים אלו.

תכנית טיפול קבוצתי מסייעת למטופל להתמודד ביעילות עם החרדה, להתגבר על חרדה מקדימה ולטפל בחרדה בזמן הטיסה עצמה. המטופל נחשף לחוויות של אנשים אחרים הסובלים מאותה חרדה, לומד מניסיונם, משתף את חרדותיו האישיות ובכך חווה הקלה משמעותית, לצד קבלת הכלים המעשיים המקצועיים לטיפול במצב.