קריז – כאשר העולם הפנימי מתערער

קריז הוא חוויה נפשית מטלטלת, המאופיינת בתחושה של אובדן שליטה ושבר עמוק. מצב זה נובע מהיעדר פתאומי של אובייקט משמעותי, אשר עד לאותו רגע שימש כמקור של נחמה, עידוד וויסות רגשי עבור האדם.

 

מהו אובייקט משמעותי?

האובייקט המשמעותי יכול להיות כל דבר שהאדם חווה כחלק בלתי נפרד מעולמו הפנימי – בן זוג, בן משפחה, חבר קרוב, חפץ אהוב, חומר ממכר, התנהגות כפייתית או טקס מרגיע. האובייקט מספק תחושת ביטחון ויציבות רגשית, ומאפשר לאדם להתמודד עם אתגרי החיים.

 

תחושת האובדן העמוק

כאשר האובייקט נעלם באופן פתאומי, האדם חווה תחושה של אובדן עמוק ומציף. החוויה דומה לאובדן חלק מהעצמי, שכן האובייקט היה משולב כל כך בחוויה הפנימית. האדם מרגיש חסר אונים, מבולבל ומנותק מהמציאות.

 

שיבוש מנגנוני ויסות רגשי

בעקבות האובדן, מנגנוני הוויסות הרגשי של האדם עלולים להתערער. הוא מתקשה להתמודד עם רגשות עזים כמו פחד, כעס, עצב וחרדה. תגובות פיזיולוגיות כמו קצב לב מואץ, הזעה, רעד וקשיי נשימה הן שכיחות. האדם עשוי לחוות תחושות של ריקנות, ייאוש וחוסר תקווה.

 

חוויה סובייקטיבית של זמן

למרות שמצב הקריז הוא זמני מבחינה אובייקטיבית, עבור האדם החווה אותו הוא נדמה כנצחי. הסבל הנפשי העז והתחושה של אובדן השליטה יוצרים חוויה סובייקטיבית של זמן שעומד מלכת. האדם מרגיש לכוד במצב הנוכחי, ללא יכולת לדמיין עתיד שונה.

 

גמילה ממשככי כאבים

לעתים, מצבי קריז מתרחשים בהקשר של גמילה ממשככי כאבים. כאשר אדם מפתח תלות פיזית ונפשית בתרופות אלו, הפסקה פתאומית של השימוש בהן עלולה להוביל לקריז. הגוף והנפש זועקים לחומר הממכר, והאדם חווה מצוקה עזה וקשיי ויסות קיצוניים.

 

חשיבות התמיכה והטיפול

במצבי קריז, תמיכה רגשית וטיפול מקצועי הם בעלי חשיבות עליונה. אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, כגון פסיכולוגים ופסיכיאטרים, יכולים לסייע בהתמודדות עם החוויה המטלטלת. טיפול תרופתי עשוי להקל על סימפטומים פיזיים ונפשיים. חשוב לזכור שהקריז הוא מצב חולף, וכי עם הזמן והתמיכה הנכונה, ניתן לצלוח אותו ולשקם את האיזון הנפשי.

 

לקראת צמיחה והתפתחות

על אף הקושי העצום הטמון בחוויית הקריז, היא יכולה להוות הזדמנות לצמיחה ולהתפתחות אישית. המפגש עם הכאב והשבר מאפשר לאדם להעמיק את ההבנה של עצמו ושל יחסיו עם הסביבה. בתהליך ההחלמה, ניתן לפתח דרכי התמודדות בריאות יותר ולחזק את החוסן הנפשי.

 

סיכום

קריז הוא מצב של סערה רגשית עזה, הנובע מאובדן פתאומי של אובייקט משמעותי. החוויה מערערת את הביטחון הפנימי ומשבשת את מנגנוני הוויסות הרגשי. על אף תחושת הנצח, חשוב לזכור שהקריז הוא זמני, וכי עם עזרה ותמיכה ניתן להחלים ממנו. תהליך ההתמודדות עם הכאב טומן בחובו את הזרעים לצמיחה ולהתפתחות אישית.