טיפול זוגי: מכשולים נפוצים

אינטימיות בטיפול זוגי

כשבני זוג מגיעים לטיפול זוגי ומבקשים שינוי, מה שהם באמת רוצים הוא לשנות את התנהגות בן או בת הזוג שלהם.

טיפול זוגי יכול לעזור לזוגות לשפר את מערכות היחסים שלהם בדרכים רבות. לדוגמא, זה עוזר לזוגות לפתור את הסכסוך, ללמוד כיצד לתקשר בצורה יעילה, להבין טוב יותר אחד את השני, לשפר את הקשר הרגשי שלהם ולחזק את מערכת היחסים שלהם.

באופן טבעי, זוגות יכולים להתמודד עם מכשולים בטיפול שיעכבו את התקדמותם. אולי יש להם הנחות לא מדויקות על איך טיפול עובד, אשר יכולות לגרום להם לתקיעות. או שהם עשויים לדחות את הייעוץ בכלל, מצב שרק מעמיק את בעיותיהם.

רצון בשינוי בן או בת הזוג

כשבני זוג מגיעים לטיפול זוגי ומבקשים שינוי, מה שהם באמת רוצים הוא לשנות את התנהגות בן או בת הזוג שלהם.

לדוגמה, הם עשויים לרצות שהמטפל ישנה את הרגלי הצריכה של בן זוגם, אבל רוצים שיישאר אותו דבר. יחד עם זאת, בטיפול זוגי, יעד השינוי הוא מערכת היחסים. בני הזוג צריכים לבצע שינויים על מנת לשפר את מערכת היחסים. שניהם צריכים לשנות תפיסות והתנהגויות.

לדוגמה, זוגות שרוצים לשנות את הקרבות שלהם בנוגע לכסף, צריכים לבחון את דפוסי ההתנהגות שלהם סביב כסף, ואת התפקיד שהוא ממלא במערכת היחסים שלהם.

חסמים לפיתוח ותחזוקת מערכות יחסים אישיות

תקשורת. מחסום אחד נוצר כשאדם נכנס למערכת יחסים עם מספר רעיונות מוטעים לגבי הבנת האינטימיות, או שאינו אומד נכון את הצרכים או את המחשבות של האדם האחר במערכת היחסים. תקשורת או חוסר תקשורת היא אחד החסמים העיקריים לביסוס מערכת יחסים אינטימית.

זמן. לוקח זמן לפתח אינטימיות ומי שאינו מוכן לאפשר לזמן להשפיע על התרחשות מערכת היחסים האינטימית, לא יוכל לפתח סוג זה של מערכת יחסים.

מודעות בטיפול פסיכולוגי. הכרחי שאדם יהיה מודע לעצמו ויבין את מה שהוא צריך לחלוק עם אדם אחר, וחיוני שיאפשר לעצמו לחלוק נושאים מסוימים במסגרת הטיפול הפסיכולוגי. מטפל מיומן מסיע לאנשים החווים בעיות במודעות עצמית, לפתח ולשכלל את יכולותיהם. אנשים שאינם מודעים לעצמם אינם מסוגלים להיות מודעים לאנשים אחרים, לפחות לא במונחי ההיבטים אותם מפרש האדם האחר כאינטימיים.

ביישנות. חוסר רצון של אדם לחלוק את חייו עם אדם אחר עלולה למנוע התפתחות יחסים אינטימיים.

לשחק את המשחק. אנשים בפועלים בתפקידים סטריאוטיפיים או מנסים לשחק סוגי משחקים מסוימים, גם אם המשחקים הם אינטימיים או רומנטיים, אינם מסוגלים לפתח מערכות יחסים אינטימיות עם אדם אחר, פשוט כי אינם יכולים לשים את עצמם במקום של אדם אחר. לשחק את המשחק יכול לפגום בהתפתחות האינטימיות ויכול להתפתח רק כששני אנשים מתנהגים בטבעיות באופן משמעותי עם אדם אחר.