היפנוזה ככלי טיפול

היפנוזה ככלי טיפול

במשך למעלה ממאתיים שנים בוצע שימוש בטכניקה של היפנוזה לטיפול במגוון נרחב של בעיות פיזיות, נפשיות ורגשיות. מזה זמן רב ידוע אף כי היפנוזה, בשילוב עם גישות וטכניקות אחרות כגון ייעוץ ופסיכותרפיה, משמשת בהצלחה לטיפול פסיכולוגי. בשנת 1997 אישרה באופן רשמי מועצת בריטניה לפסיכותרפיה (UKCP) את המונח החדש: היפנותרפיה כ'ענף של פסיכותרפיה המשתמש בהיפנוזה'.

היפנוזה היא מצב מיוחד של התודעה, והיא נועדה להאיץ תהליכים טיפוליים שונים. בדרך כלל משתמשים פסיכולוגים בהיפנוזה לטיפול במצבי חרדה, לחץ, הרגליים שליליים, פוביות ואף מצבים בריאותיים.

יש להבין כי היפנוזה אינה מצב של שינה, אלא מצב של ערות וריכוז. זהו תהליך מחזורי וטבעי נטול תופעות לוואי. היא אינה תופעה מיסטית נדירה אלא גישת טיפול פסיכולוגי לכל דבר. ההיפנוזה הפכה בשנים האחרונות לכלי טיפול עוצמתי לשיפור איכות החיים של מטופלים, אך יש להקפיד כי התהליך מבוצע אך ורק על ידי בעל מקצוע מוסמך, מהימן ובעל ניסיון.

היפנוזה והנפש

היפנותרפיה מכירה בעובדה כי קיימות דרכים רבות להתבונן על דרכי פעולת המוח. יש למשל אנשים המקבלים את הדעה כי המחשבות והפעולות מושפעות בעיקר מהדרך בה אדם מתבונן על העולם. אחרים מאמינים כי אדם מונע בעיקר באמצעות המודע שלו, אשר מותנה מכל החוויות והתחושות של העבר. בהתאם לתיאוריות אלו, היפנוזה יכולה להיות משולבת עם גישות טיפוליות מתאימות המסייעות לגרימת שינוי חיובי.

ההיפנוזה יוצרת מצב עמוק של רגיעה, שבו הלחץ הנפשי והמתח הגופני מופחת. במצב רגוע זה, המוח פתוח בדרך כלל יותר לתהליך של שינוי. המטופל והפסיכולוג עובדים יחד בבטחה, תוך שימוש בגישה מוסכמת, על מנת לשפר מצב נפשי ופיזי ולהשיב את רווחת האדם.

מהלך הטיפול

לפני כל תחילת טיפול היפנותרפיה תתקיים התייעצות, שבה הנושא או הבעיה אותה יש לפתור מוצבים לדיון והמטופל מקבל הזדמנות להבין את גישת הטיפול, מספר המפגשים המומלצים ושאלת העלות.

במהלך הטיפול בהיפנוזה, המטופל מוזמן להירגע בכורסה או ספה, ומונחה למצב של הרפיה גופנית ונפשית עמוקה. בשלב זה, המטופל בדרך כלל מודע עדיין לסביבתו ויכול לבחור לצאת מההיפנוזה בכל עת. מטפל אחראי לא ינסה להפנט אדם בניגוד לרצונו, ולא יעודד את המטופל לפעול כנגד הנטיות הטבעיות שלו במהלך הטיפול.

עם סיום התהליך, יוחזר המטופל בעדינות למצב העירות הנורמאלי. רוב המטופלים החדשים מופתעים עד כמה רחוקה המציאות של ההיפנוזה מכל ציפייה מוקדמת, הנובעת מדעה קדומה, לשטיפת מוח, והם מוצאים את החוויה מרגיעה מאוד.

היבט המקצועיות

נכון להיום, אף מטפל אינו יכול להגדיר עצמו כמטפל בהיפנוזה, מבלי שעבר הכשרה רשמית. דרך אחת להבטיח כי הפסיכולוג הוכשר כראוי היא לוודא כי הוא רשום באיגוד המטפלים הלאומי. כל חברי האיגוד הוכשרו לדרישות המקצועיות של היפנוזה ופסיכותרפיה, וקיבלו הכשרה יסודית בהיפנותרפיה, עם כיסוי מקיף של טכניקות היפנוזה משולבות עם מגוון טיפולים פסיכולוגיים. יש לוודא כי ההכשרה אכן ניתנה ממוסד מוכר ורשמי.