צינון אצל ילדים – איך מטפלים?

כפי שכולכם בוודאי כבר יודעים, צינון ונזלת הן תופעות נפוצות במיוחד, אשר מתאפיינות בגודש בדרכי אוויר עליונות, המון ליחה, שיעול מטריד וכאבי גרון. על כן, למרות העובדה כי מדובר על מחלה שעשויה לתפוס אותנו בכל זמן, הרי שהיא אופיינית בעיקר לעונות המעבר ולעונת החורף בפרט, כאשר לוירוסים אשר נישאים באוויר יש קרקע פורייה להתפרץ לתוכה. כמו כן, ראוי לציין כי תופעת הצינון עלולה להימשך לא מעט זמן בהשוואה למחלות דומות אחרות. אז רגע לפני שאתם ממהרים לחפש אחר תרופות סבתא לליחה, החלטנו לעשות לכם סדר בבלאגן ולרכז עבורכם למאמר הבא את כל מה שצריך לדעת על טיפול בצינון אצל ילדים.

 

דרכי הטיפול בצינון אצל ילדים

 

הטיפול בתופעת הצינון הוא במרבית המקרים טיפול תומך בלבד, אשר כולל בתוכו מתן תרופות מסוימות שכל תפקידן הוא להקל על השיעול והנזלת. זאת בעוד כי בשוק של היום קיימת שורה רחבה של תכשירים שונים נגד שיעול ונזלת, בעוד כי חלקם אף משולבים בתוך תרופות להורדת חום. על כן, חשוב לציין כי התכשירים השונים בשוק הם לא תכשירים שמרפאים את הצינון, ובמרבית המקרים אינם מקצרים את תקופת התופעה. למעשה, מדובר על תכשירים שנועדו על מנת להקל על הסימפטומים בלבד. זאת בעוד כי למרות שישנן עדויות רפואיות להקלות בסימפטומים בקרב מבוגרים לאחר שימוש בתרופות שכאלה, לא קיימת מחקרים שהוכיחו את יעילות התרופות בקרב ילדים. 

משכך, חשוב להיות בררניים במיוחד במתן תרופות נגד צינון והתקררות ולהקפיד כי הם יינתנו רק בעת בה הילד סובל בצורה משמעותית מהתופעות השונות. בשורה התחתונה, מומלץ לפעול מבעוד מועד למניעת הדבקה אפשרית באמצעות אוורור של הבית, במיוחד כאשר מדובר על תקופות קריקות יותר, ובאמצעות הקפדה של שטיפת הידיים של הילד ומקורביו. על כן, במידה והילד חלה, ניתן לבצע שימוש באמצעים הבאים:

  • הזלפת מי מלח לאף על מנת להקל על הגודש. 
  • שימוש מבוקר בתרופות נגד חום. 
  • הוספת לחות או לחילופין אדים לחדר השינה של הילד. 
  • הגבהה של המקום עליו מונח הראש בעת השכיבה לצורך הקלה על הנשימה.