התמכרות לקריסטל מת

התמכרות לקריסטל מת

קריסטל מת' הוא השם הנפוץ ביותר למתאמפטמין. זהו סם פסיכיאטרי ממריץ בעל פוטנציאל גבוה מאוד לתלות והתמכרות. למרות החינוך המשופר בנושא הסמים, אנשים רבים אינם מודעים למאפיינים הקריטיים הממכרים של קריסטל מת'.

סם זה נחשב לסם הממכר ביותר כיום בשוק. אנשים רבים צורכים אותו לשם הגברת מודעותם לסביבה, ועשויים, בעקבות השימוש בו, ליהנות מדברים אליהם בדרך כלל אינם נותנים את הדעת. אפשר להתמכר לקריסטל מת' לאחר צריכה בודדת, אם כי התמכרויות רציניות מתרחשות על פי רוב לאחר שימוש ממושך. למרות שאין זה בלתי אפשרי שאדם יפסיק התמכרות זו בכוחות עצמו, קיימים סוגים שונים של עזרה.

הבנת התלות והסובלנות לקריסטל מת'

לחומר זה יש איכויות פיסיות ונפשיות מסוימות המעודדות את התלות. תלות פיסית מאופיינת בדרך כלל בכך שהאדם המכור יעשה הכל על מנת לחוות את השפעת הסם. שימוש ממושך בחומר זה מפריע לתרכובות כימיות במוח הקשורות לתחושות נעימות, ולכן משנה את הדרך בה אדם חווה כל סוג של הנאה.

התלות הפסיכולוגית בדרך כלל גרועה הרבה יותר מהתלות הפיסית. האדם המכור חש צורך עז לשחזר את תחושות האושר שהמוח כבר אינו יכול לספק ללא הסם, והוא מאמין שקריסטל מ' הוא הדבר היחיד שיכול לגרום לו שוב לאושר. שימוש ממושך בחומר זה בונה אף סובלנות לסמים. כלומר, על מנת לחוות כל סוג של השפעה, האדם המכור יזדקק למינון גדול יותר במרווחי זמן קצרים יותר, היות וגופו ומוחו כבר התרגלו להשפעת החומר.

השפעות ותופעות לוואי

תחושת הריחוף המיוצרת על ידי קריסטל מת' מעניקה לאדם תחושות אושר ועונג עזים. השפעות החומר צפויות אף להגביר את הביטחון העצמי ואת הליבידו. ירידה מהירה במשקל עקב חוסר תיאבון נחשבת אף היא לתופעה נפוצה.

השפעת החומר זהה להשפעת קוקאין, אך ספיד זה מציע תחושה הרבה יותר אינטנסיבית. כאשר אדם מכור מפסיק את השימוש, הוא עשוי לחוש עצבנות, עייפות וחוסר היגיון. תחושות התכווציות בטן ובחילות נפוצות אף הן, כשהגוף מסתגל להשפעות המאוחרות של הסם. העדרות החומר מהגוף עלולה לגרום לאדם לחוש סערת נפש, והוא יאבק על מנת להשיג את המנה הבאה. ההשפעות ארוכות הטווח של החומר כוללות אובדן זיכרון, הזיות, ריקבון שיניים, נזק מוחי ואף מוות.

גמילה וטיהור

גמילה מקריסטל מת' היא תהליך מורכב. תסמיני הגמילה עשויים לכלול הפרעות בתיאבון, דיכאון, עצבנות ועייפות. אם אדם השתמש בחומר זה מידי פעם בלבד, התסמינים נמשכים בדרך כלל מספר ימים. תסמיני גמילה פיסיים נוטים להיות חמורים פחות בהשוואה לתסמינים הפסיכולוגיים.

האדם המכור משייך את הקריסטל מת' עם תחושות אושר, וקשה לו לדמיין כיצד יהיה מסוגל לתפקד בלעדיו. אם אדם מכור באופן חמור, התסמינים עשויים להימשך מספר שבועות ואף חודשים. התמכרויות קשות עלולות אף לדחוף אדם לחוות פסיכוזה, מחשבות אובדניות והתנהגות תוקפנית בלתי מוסברת.

טיפול בהתמכרות לקריסטל מת'

הטיפול בהתמכרות זו כרוך בדרך כלל באשפוז במרכז גמילה, או אשפוז במרפאות חוץ. מרכזים אלו עובדים עם אנשים על מנת לסייע להם להתמודד באופן יעיל עם תסמיני הגמילה, תוך שהצוות הרפואי מלמד את המכורים כיצד לשנות התנהגויות שליליות. במרכזים אלו לרוב ישנם פסיכולוגים קלינים המבצעים טיפול פסיכולוגי נמרץ במכור, כולל טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבוצתי.

הטיפול מסייע לאנשים להכשיר את הדרך בה מוחם מבין פעילויות הקשורות לאושר ועונג. מרכזים אלו נועדו אך ורק לטיפול בהתמכרויות קריסטל מת' ומסייעים לאדם בדרך להתאוששות. הטיפולים התרופתיים כוללים מתדון וסאבוקסון, המשפיעים על תסמיני הגמילה הפיסיים. טיפולים פסיכולוגיים מסייעים לתסמינים הנפשיים.

 

לקריאה נוספת:

שימוש כרוני במתאמפטמין מלווה בשינויים כימיים ומולקולריים במוח– מאמר מתוך אתר NIH : המכון הלאומי לשימוש בסמים.

כמה עובדות על קריסטל מת'– נשים משתמשות בקריסטל מת' משום שהוא גורם לירידה מהירה וקיצונית במשקל, אולם השפעה זו של הסם היא לטווח הקצר בלבד.

מאמר מתוך האתר של CDC, המרכז לטיפול במחלות ומניעתן - מחקר שנערך בארה"ב מצביע על קשר בין שימוש בקריסטל מת' לבין עליה במחלות המועברות במגע מיני ( מחלות STDs )בקרב גברים הומוסקסואליים וביסקסואלי

מתוייג: