שליטה בכעסים

שליטה בכעסים

אם הכעס יוצא מכלל שליטה, ואדם נקלע לצרות עם החוק או פוגע באחרים, עליו לקבל טיפול מקצועי. קיימים מטפלים רבים, סדנאות ותכניות לאנשים המעוניינים להתמודד עם כעסים. פנייה לקבלת עזרה אינה מעידה על חולשה, ולעיתים קרובות אדם כועס עשוי למצוא אדם אחר הנמצא במצבו, ולקבל משוב ישיר ויעיל על השיטות שלו להתמודדות עם המצב. טיפול פסיכולוגי הוא דרך מצוינת לחקור את הגורמים לכעס. אדם אינו יודע מה גורם לו לכעוס, ולכן קשה לו לשלוט על המצב. הטיפול מספק סביבה בטוחה בה יכול אדם ללמוד יותר על הגורמים המניעים אותו ולזהות את הגירויים לכעס. בנוסף, זהו מקום בטוח לתרגל מיומנויות חדשות לביטוי הכעס.

כעס הוא רגש בריא ונורמאלי, אך כאשר הוא הופך לכרוני, עלול להיווצר נזק שיוצא מכלל שליטה, ולהשליך באופן חמור על מערכות יחסים, בריאות ועל המצב הנפשי. תובנות אודות הגורמים האמיתיים לכעס, וכלים להתמודדות עימו, מקנים לאדם יכולת לשמור על המזג שלו באופן נאות ובריא.

הבנת הכעס

כעס הוא רגש שאינו טוב ואינו רע. זה בריא ונורמאלי לחלוטין לחוש כעס כשאדם עובר התעללות או כשנעשה לו עוול. התחושה אינה הבעיה, אלא מה שאדם עושה עם הכעס. כאשר הוא פוגע בעצמו או באחרים, הכעס הופך לבעיה.

אם לאדם יש מזג חם, הוא עשוי לחוש כאילו התנהגותו כבר אינה בשליטה והוא מרגיש כי אינו יכול "לאלף את החיה". אך למעשה, לאדם יש יותר יכולת שליטה על הכעס שלו, מכפי שהוא מאמין. ניתן ללמוד לבטא את התחושות מבלי לפגוע באחרים, ובכך לחוש טוב יותר, ולקבל יותר מענה על הצרכים.

אמנות ההתמודדות עם כעסים כרוכה בעבודה, אך ככל שמתרגלים יותר את השיטות, כך קל יותר יהיה לסגל את השליטה, והתוצאה הסופית היא עצומה. למידה על שליטה בכעס וביטיו באופן ראוי, מסייע לאדם לבנות מערכות יחסים טובות יותר, להשיג את מטרותיו, ולקיים אורח חיים בריא ומספק יותר.

חשיבות ההתמודדות עם הכעס

אדם כועס סבור כי ביטוי הכעס שלו הוא התנהגות בריאה, וכי האנשים סביבו הם רגישים מידי, שהכעס שלו מוצדק, או שעליו להפגין זעם על מנת לזכות בכבוד. אך האמת היא כי כעס גורם ליותר סיכוי לפגיעה במערכות יחסים, פגיעה בכושר השיפוט, אבן נגף בדרך להצלחה, והוא בעל השפעה שלילית על הדרך בה הסביבה תופסת את האדם הכועס.

חוסר שליטה בכעס פוגע בבריאות. פעילות תמידית מתוך רמות לחץ ומתח גבוהים, מזיקים לבריאות. כעס כרוני גורם לאדם להיות רגיש יותר למחלות לב, סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות, מערכת חיסונית מוחלשת, נדודי שינה ולחץ דם גבוה.

פגיעה בבריאות הנפשית. כעס כרוני צורך כמויות עצומות של אנרגיה נפשית ומעכיר את יכולת החשיבה, מה שמקשה יותר על הריכוז, על היכולת להתבונן בתמונה הגדולה, וליהנות מהחיים. המצב עלול אף להוביל ללחץ, דיכאון ובעיות נפשיות אחרות.

חוסר שליטה בכעס פוגע בקריירה. ביקורת בונה, הבדלים יצירתיים ודיון סוער יכולים להיות בריאים. אך השתלחות רק מרחיקה מאדם את עמיתיו לעבודה, הממונים עליו או לקוחותיו, ושוחקת את הכבוד שלו. בנוסף, מוניטין רע עשוי לעקוב אחר אדם לכל מקום אליו הוא הולך, ומקשה יותר ויותר על התקדמותו.

פגיעה במערכות יחסים. כעס גורם לצלקות בקרב אנשים אהובים ופוגע באופן כרוני בחברויות וביחסי עבודה. כעס אינטנסיבי מקשה על אנשים לבטוח באדם הכועס, לדבר איתו בכנות או לחוש בנוח לידו. הם אינם יודעים אף פעם מה הולך לעורר התפרצות או כיצד האדם הכועס יגיב. בנוסף, כעס הוא "חומר נפץ" מזיק במיוחד לילדים.

טיפול להתמודדות עם שליטה על כעסים

אם הכעס יוצא מכלל שליטה, ואדם נקלע לצרות עם החוק או פוגע באחרים, עליו לקבל טיפול מקצועי. קיימים מטפלים רבים, סדנאות ותכניות לאנשים המעוניינים להתמודד עם כעסים. פנייה לקבלת עזרה אינה מעידה על חולשה, ולעיתים קרובות אדם כועס עשוי למצוא אדם אחר הנמצא במצבו, ולקבל משוב ישיר ויעיל על השיטות שלו להתמודדות עם המצב.

טיפול פסיכולוגי הוא דרך מצוינת לחקור את הגורמים לכעס. אדם אינו יודע מה גורם לו לכעוס, ולכן קשה לו לשלוט על המצב. הטיפול מספק סביבה בטוחה בה יכול אדם ללמוד יותר על הגורמים המניעים אותו ולזהות את הגירויים לכעס. בנוסף, זהו מקום בטוח לתרגל מיומנויות חדשות לביטוי הכעס.

טיפול קבוצתי מאפשר לאדם לראות כיצד אנשים אחרים מתמודדים עם אותם המאבקים. ניתן אף ללמוד שיטות להתמודדות עם הכעס ולשמוע את הסיפורים של אנשים אחרים. בנושאים הנוגעים לאלימות במשפחה, טיפול קבוצתי אינו מומלץ, וכדאי לקבל טיפול פסיכולוגי אישי על מנת לסגל את הכוח הדרוש לשליטה עצמית.