חדשות מרץ 2015

חדשות פסיכולוגיה מרץ 2015

  • מקומם, עצוב או רע: הפסיכולוגיה של רצח התאבדותי. שאלות אלו הופנו למומחים לפסיכולוגיה, אודות המצב הנפשי של טייס המשנה ג'רמנווינגס, החשוב בהפלה מכוונת של מטוס עם 150 נוסעים ואנשי צוות.
  • תרמית פסיכולוגית. פסיכולוג מתחזה נחשף בתרמיתו לאחר שיעץ בפגישות ייעוץ ביזאריות למטופליו, לטפס על עצים או לרכב על אופניים בגשם סוער, על מנת לשפר את מצבם הנפשי.
  • פער משמעותי  מתגלה בין העשירים לעניים בכל הנוגע לשימוש בשירותי בריאות נפשית. מדענים ניתחו היבטים שונים של בריאות הנפש ומצאו כי אנשים החיים בפרברים עשירים פונים לקבלת טיפולים נפשיים, בשיעורים של פי שלוש בהשוואה לאנשים המתגוררים באזורים עניים יותר.
  • סימני אזהרה לגירושין במהלך טיפול זוגי. מומחי טיפול זוגי מיומנים היטב ביצעו מחקרים מקיפים ביותר אודות נישואין וסימני אזהרה המעידים על גירושין קרבים. הם גילו כי ניתן לזהות סימנים עיקריים הכוללים ביקורת, בוז, התגוננות והתחמקות.
  • סימנים חבויים להתעללות ביחסים. לא תמיד אנשים מבינים כי הם קורבן להתעללות בתוך מערכת היחסים שלהם, למרות שקול קטן בחלק האחורי של ראשם לוחש כי הם מצויים במערכת יחסים שגויה. המוח מתחנן להקשבה לכל זה, אך הלב והרגשות משפיעים לכיוון השני. פסיכולוגים קליניים מסבירים כי התנהגות זו נובעת בעיקר מתוך חוסר ביטחון עצמי.
  • האתר והמגזין 'פסיכולוגיה היום' משנים עמדה. החל ממרץ 2015 לא תאפשר הנהלת האתר והמגזין לפסיכולוגים המתמחים בטיפול באנשים המתמודדים עם משיכה חד מינית, להנפיק מודעות פרסומת. ארגוני זכויות אדם, וארגון זכויות ההומוסקסואלים מתנגדים למגמה חדשה זו.
  • פסיכולוגית בבית ספר זכתה בפרס לאומי בגין פריצת דרך. ד"ר פאם אגן סמית' שינתה את חייהם של תלמידים בבית הספר בו עבדה וזכתה להכרה לאומית בגין עבודתה. היא עבדה כפסיכולוגית בבית הספר המחוזי גרינוויל במשך למעלה משלושים שנים, ובפברואר 2015 קיבלה את פרס הפסיכולוגית של השנה מטעם האיגוד הלאומי של פסיכולוגים לבתי ספר, בטקס הענקת הפרסים השנתי של הארגון שהערך באורלנדו, פלורידה.
  • גמילה מהתמכרות לאהבה. בניגוד להתמכרויות לחומרים שונים כגון אלכוהול, קוקאין או טבק, התמכרות לאהבה ידועה כתהליך קשה יותר לטיפול, היות וכל אדם בעצם זקוק לאהבה לשם יכולת תפקוד תקינה ורווחה כללית של בריאות ואושר.
  • הפסיכולוגיה של מעקב ממשלתי המוני: כיצד מגיב הציבור וכיצד התנהלות זו משנה את ההתנהגות? סקר שנערך בקרב 13 מדינות על ידי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, חושף כיצד רוב האנשים מתנגדים למעקב ממשלתי אחר חייהם הפרטיים, אך הם פחות מודאגים מהפגיעה באזרחים זרים. הידיעה כי גורמים ממשלתיים עוקבים אחר כל התנהלות האזרחים, מובילה אף להגבלת השימוש באינטרנט כמו גם לפנייה לקבלת ייעוץ פסיכולוגי.
  • הפסיכולוגיה המפתיעה מאחורי הנטייה של אנשים מסוימים לתמוך באיכות הסביבה. פסיכולוגים חוקרים שאלה זו באמצעות סקרים ושאלונים אודות הפתיחות לחוויות והרצון להתנסות בדברים וחוויות חדשות בחיים, וגילו כי הנטייה המשמעותית ביותר של אנשים היא לאיכות הסביבה, הנובעת מהפגנת רגישות לסבלם של אנשים אחרים