חדשות פברואר 2015

 

חדשות פסיכולוגיה פברואר 2015

  • תפיסות מוטעות לגבי פסיכולוגיית בחירת מזונות. בכנס על פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגים קוראים תיגר על האמונות של פסיכולוגים אחרים לגבי האפקטיביות של אסטרטגיות מסורתיות לעידוד אכילה בריאה.
  • פסיכולוגיה בהזמנה. כיצד מסעדות גורמות לך להוציא יותר. אתה עשוי לחשוב שאתה חסין בפני מסעות מכירות שקופות כגון "האם אתה רוצה צ'יפס עם זה?" אך הטקטיקות בהן משתמשות מסעדות על מנת לדחוק אותך להוצאות גבוהות יותר מכפי שהתכוונת, עשויות להיות מעודנות יותר מכפי שאתה מבין.
  • הפסיכולוגיה שמאחורי הלבוש. גולשים רבים נתקלו בתחילת מרץ 2015 ב"שמלה שגרמה לסערה ברשת". זוהי שמלה שנראית שונה במובהק לאנשים שונים. חלק מהאנשים סבורים שהצבעים שלה הם כחול ושחור, וחלק סבורים כי הצבעים הם לבן וזהב. למרות שצבע השמלה אינו משפיע בשום צורה, פסיכולוגים סבורים כי הדרך בה אנשים תופסים צבעים משפיעה ישירות על החיים.
  • עולם הפסיכולוגיה מנפץ מיתוס: האזנה למוסיקה קלסית אינה משפיעה על האינטליגנציה. על פי סרטון חדש שהופץ ברשת, והנוגע למדעי המוח ופסיכולוגיה, מוסיקה קלאסית אינה משפיעה על האינטליגנציה. מדענים חקרו את הנושא ובחנו במבחני IQ שלוש קבוצות משתתפים שהאזינו למוצרט, להוראות מילוליות, וקבוצה אחרת שלא הקשיבה לשום דבר. על פי המבחנים נמצא כי השפעות המוסיקה התפוגגו לאחר רבע שעה.
  • פרופסור לפסיכולוגיה למד את עולם הקסמים והחשיבה שמאחוריו. קסמים תמיד היו תופעה מסקרנת, אך פרופסור לפסיכולוגיה ומדעי המחשב חקר נושא זה במשך למעלה מחמש שנים ומצא את הטריקים השונים בהם משתמשים קוסמים כדי לשלוט על תשומת הלב של הצופים.
  • הפסיכולוגיה של סגנון הלבוש. בחירת סגנון הלבוש האישי משפיע על פעולת המוח ומגביר את הפוטנציאל להצלחה בעסקים. שני פסיכולוגים מאוניברסיטת אוהיו, נתנו את פרשנותם על האופן בו משפיע הלבוש על ההצלחה בעסקים.
  • הפסיכולוגיה של השינה. כשאתה בן ארבע, מפלצות דמיוניות מתחת למיטה עשויות לגרום לחרדה אמיתית ביותר. מדענים סבורים כי הפחד מפני החושך הוא מנגנון אבולוציוני, שהועבר במשך אלפי דורות כשאנשי המערות שכנו ליד טורפים ליליים. ככל שאדם מתבגר, מוחו מבין כי פחדים אלו אינם מבוססים. פסיכולוגים סבורים כי מחצית מהילדים הפוחדים מהחושך אינם מטופלים והפחד שלהם ממשיך לבגרות. שמונה אחוזים מהנשים ושלושה אחוזים מהגברים פוחדים מהחושך וסובלים מנדודי שינה.
  • שיטות איפור בהשפעת פסיכולוגיה אבולוציונית. מחקרים מדעיים שחקרו את הבדלי הגישות לטיפוח בין המינים, מצאו כי עקרונות אלו מושפעים מפסיכולוגיה אבולוציונית, ותמכו את מסקנותיהם בהוכחות מדעיות.