חדשות אוגוסט 2014

חדשות פסיכולוגיה אוגוסט 2014

  • הפסיכולוגיה של הענישה– מחקר שנערך לאחרונה מטעם אוניברסיטת סטנפורד ופורסם בזורנאל Psychological Science קובע כי מרבית הציבור בארה"ב תומך בהכבדת הענישה כשמדובר על אפרו-אמריקאים. הסטטיסטיקות שמעידות כי למרות שהאוכלוסיה השחורה מהווה רק כ-12 אחוזים מהציבור האמריקאי, 40 אחוזים מהאסירים בארה"ב הם אפרו-אמריקאים. מנתוני המחקר עולה כי האדם הממוצע ברחוב אינו מעוניין ביד רכה אלא בחיזוק צעדי האכיפה והענישה נגד עבריינים ממצוא אפרו-אמריקאי דווקא לאור הסטטיסטיקות הללו.
  • הפחד הקמאי מדאעש– מאמר המנסה להסביר מה מקור הפחד של האדם המערבי, ובעיקר האמריקאי, מארגון דאעש. הסיבה העיקרית לדעת המאמר טמונה בדיסוננס קוגניטיבי שנוצר מהפער בין היכולת והרצון לפעול לבין מגבלות העוצמה החלות על מעצמות דוגמת ארה"ב.
  • הסיכונים הפסיכולוגים הטמונים בצריכה קבועה של מריחואנה– למרות היתרונות הברורים של צמח הקנביס, עלולות להיות לו גם השפעות פסיכולוגיות שליליות בעיקר כתוצאה משימוש ממושך.
  • העתיד של הפסיכיאטריה טמון במעיים– יותר ויותר מחקרים מוכיחים כי ישנו קשר ישיר בין בעיות עיכול ותחלואי מעיים למצבו הנפשי של המטופל. לפיכך טיפולים פסיכיאטרים רבים מתמקדים בתרופות שנועדו לשפר את מערכת העיכול, כמו למשל פרוביוטיקה.
  • הסיבות לדיכאון נפשי– ראש המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת Rochester טוען כי כיום לא ניתן להצביע על גורם מרכזי אחד העומד מאחורי תופעת הדיכאון. יתרה מכך, חוש הומור במקרים רבים הוא רק כסות למצב נפשי עגום של מלנכוליה ודיפרסיה.
  • דיכאון נפשי ורמת IL-6 – מחקר חדש מטעם אוניברסיטת קמברידג' באנגליה קובע כי עלול להיות קשר בין רמת ה-IL-6  (אינטרלוקין מקבוצת חלבוני ציטוקינים שאחראים בעיקר על המערכת החיסונית) אצל ילדים  לדיכאון בגיל הבגרות.